Sign in / Join

Ako správne vybrať snehové reťaze na SUV autá s pohonom 4x4?

Snehové reťaze patria k základnej zimnej výbave mnohých majiteľov automobilov. Vďaka nim vás nezaskočia snehové záveje a bez problémov prejdete aj po neodhrnutej či inak neupravenej cestnej komunikácii či ľadových koľajach.
Zimné pneumatiky často nestačia a niektoré úseky sú neprejazdné bez použitia snehových reťazí. Tento fakt platí rovnako aj v prípade osobných automobilov s pohonom 4x4. Snehové reťaze pre SUV musia spĺňať iné štandardy ako reťaze pre menšie osobné automobily. Že neviete aké? Čítajte ďalej.

Prečo sú dôležite správne rozmery pri kúpe snehových reťazí?

V prípade výberu nesprávnej veľkosti reťazí sa vám budú zle nasadzovať alebo, v horšom prípade, môže dôjsť ku ich prasknutiu v dôsledku opotrebovania materiálov. Pri nesprávnej veľkosti snehových reťazí, takisto, hrozí poškodenie pneumatiky.
Aby sme správne stanovili veľkosť potrebujeme údaje o rozmeroch pneumatiky, ktoré nájdeme vpísané priamo na pneumatike. Konkrétne ide o šírku, profil a priemer.

Prečo je dôležitá konštrukčná výška reťazí?

Niektoré typy vozidiel disponujú menším priestorom medzi pneumatikou a podbehom, je teda dôležité vybrať reťaze s nižšou konštrukčnou výškou. Pre snehové reťaze na SUV zväčša platí konštrukčná výška 12 až 16 mm.

Snehové reťaze na offroad

Pri výbere snehových reťazí na osobný automobil 4x4 je dôležité brať do úvahy nasledujúce parametre:
rozmery pneumatiky - pneumatiky sú, samozrejme, väčšie ako pri klasickom automobile
konštrukčná výška reťazí - pre SUV je konštrukčná výška 12 až 16 mm zatiaľ čo pre ostatné autá je to, zväčša, 9 až 12 mm
maximálne zaťaženie reťazí - pri vozidlách s pohonom 4x4 je zaťaženie reťazí vyššie, tým pádom je nevyhnutné vybrať odolnejšie snehové reťaze
cena – vysoká cena nemusí vždy znamenať najvyššiu úroveň kvality. Tak ako vo všetkom aj tu sa odporúča pohybovať sa v stredných cenových kategóriách.
V prípade že nevlastníte snehové reťaze a ani nemáte záujem o ich kúpu, aj pre vás je tu riešenie. Autosock môžu poslúžiť na podobné účely ako reťaze, nie sú však určené na hlboký sneh.

Ak vás tento článok inšpiroval a vy ste sa rozhodli zakúpiť snehové reťaze, vyberajte u internetového predajcu s najväčším výberom a skladovými zásobami reťazí, na všetky typy automobilov. Získate tak garanciu kvality a istotu že sa vaše reťaze nepretrhnú a nespôsobia tak nepríjemnú dopravnú situáciu či nepoškodia vaše plechové disky, puklice alebo elektróny.