Inkontinencia u detí: Nočné aj denné trápenie

0
2302

Schopnosť ovládať nutkanie ísť močiť sa u nás vyvíja s vekom. Kým novorodenci močia až 20-krát denne, keďže ich močový mechúr je príliš malý a nedostatočne vyvinutý, deti vo veku dvoch rokov sú už na tom podstatne „lepšie“. Pomaly, no isto u nich totiž vzniká schopnosť ovládať spúšťanie aj prerušovanie močenia vlastnou vôľou, čo je jasným dôkazom o dozrievaní močového mechúra, ako aj reflexov.

Aj v tomto a neskoršom veku však mnoho detí stále trápia problémy s nechcenými únikmi moču. Skúsime si preto zodpovedať otázku, ako na inkontinenčný problém u detí.                         

Stresová inkontinencia – čo ju spôsobuje?

Rozlišujeme viacero druhov inkontinencie u detí. Urgentnú, stresovú, anatomickú, pričom k tým najrozšírenejším patrí práve stresová inkontinencia.

Stresovú inkontinenciu spôsobuje zlyhanie činnosti vonkajšieho zvierača, čoho následkom je nechcený únik moču pri fyzickej námahe alebo pri zakašľaní. Je nutné zdôrazniť, že daný typ inkontinencie nemá nič spoločné so stresom, i keď zrejme nemalý stres malým pacientom, ktorých trápi, ako aj ich rodičom spôsobuje.

Nočné pomočovanie u detí

Ďalšou veľmi rozšírenou formou inkontinencie je nočné pomočovanie. Obvykle má niekoľko príčin. Jednou z nich môže byť aj porucha produkcie hormónov, ktoré ovplyvňujú tvorbu moču v ľadvinách. Neraz majú deti aj skrytú formu hyperaktívneho močového mechúra a svoje urobí aj genetika. Tak či onak, príčiny častého močenia, v horšom prípade až pomočovania nemožno podceňovať, ani odhaliť takpovediac svojpomocne. Každý rodič by mal s dieťaťom, u ktorého sa objavil tento problém, zájsť čo najskôr k špecialistovi, nech dieťa vyšetrí, určí typ inkontinencie, ako aj príčiny jej vzniku a možnosti jej odstránenia, respektíve boja s touto nemilou zdravotnou komplikáciou.

Liečba inkontinencie

Alfou a omegou úspešnej liečby všetkých foriem inkontinencie u detí je stanovenie režimu, ktorý platí a dodržiavajú ho všetci v rodine.

Následne sa určí typ inkontinencie, jej stupeň a možnosť, ako ju liečiť. Je viacero spôsobov, ako na ňu. Napríklad pri urgentnej inkontinencii neraz pomôžu aj predpísané rehabilitačné cvičenia panvového dna, a to najmä malým pacientom s poruchou relaxácie panvového dna. Prípadne sa užívajú lieky na znižovanie tlaku v močovom mechúri, ktoré taktiež zvyšujú jeho kapacitu. A deti, ktoré trápi nočné pomočovanie, zasa berú medikamenty na zníženie nočnej produkcie moču.

Inkontinencia je v akejkoľvek podobe a forme dlhodobý problém, ktorý sa však dá zvládnuť. Iba si vyžaduje trpezlivosť, odhodlanie, podporu v rodine a spoluprácu s lekárom.